Bírósági és ügyészségi ügyvitel 1.

Tantárgy oktatója: dr. Pöstyéni Réka

kredit:  3

félév:  4

óratípus:

gyakorlat

óraszám:

N:3 ; L:12

előhallgatás:

Bírósági szervezet és igazgatás; Ügyészségi szervezet és igazgatás

számonkérés: gyakorlati jegy

 

A tantárgy tartalma:

Fogalmak. Jogforrások. Bírósági ügyvitel: Az ügyvitel szervezete (bírósági iroda, bírósági irattár). Ügykezelés – elektronikus ügykezelés. Beadványok átvétele, hiánypótlás, pénz- és egyéb érték kezelése, írásbeli bizonyítékok és fontos iratok kezelése, őrzése. Lajstromozás. Ügycsoportok. Ügyelosztás módszerei. Soron kívüli eljárás. A bírósági irat kézbesítése. A kiadmány. A befejezett ügy. A tanú védelmének ügyviteli szabályai.

Az ügyvitel különös szabályai (gazdasági ügyszak, katonai tanácsok ügyvitele, büntetés-végrehajtási ügyvitel, bírósági gazdasági hivatal ügyvitele, bírósági elnöki ügyvitel).

Bírósági végrehajtási ügyvitelről és pénzkezelésről. Határozatok, értesítések kézbesítése. Átváltoztatás folytán foganatosított pénzbüntetés befizetésének igazolása, jogfosztó büntetés és mellékbüntetés kezdő napjának és a tartamba beszámítható és be nem számítható időknek megállapítása és az értesítőkre rávezetése, a kézrekerítés érdekében tett intézkedések teljesítésének figyelemmel kísérése, az előzetesen letartóztatottak ügyében kiállított bírósági értesítések és ezekre rávezetett rendelkezések teljesítésének figyelemmel kísérése, a bűnjelek kezelése, értékesítésének, illetve megsemmisítésének megszervezése és lebonyolítása.

Tananyag:

Keyha Judit: Bírósági ügyintézők kézikönyve. Budapest, Complex, 2010.

Vókó György: A szankciók tartamszámítása. Kézirat. Budapest, OKRI, 2012.

A bírósági ügyvitel szabályairól szóló 14/2002(VIII.1.) IM rendelet

A büntető ügyekben hozott határozatok végrehajtása során a bíróságokra és egyéb szervekre háruló feladatokról szóló 9/2002.(IV.9.) IM rendelet